Rekonštrukcia kúpeľne a toalety v Levoči

Levočský evanjelický cirkevný zbor patril k zborom, ktoré veľmi aktívne pristúpili k pomoci Ukrajincom po vypuknutí vojny. Promptne zareagoval aj na výzvu žiadať o rekonštrukčné projekty. Cieľom projektu cirkevného zboru Levoča bolo navýšiť hygienické možnosti ubytovania rekonštrukciou priestorov kúpeľne, ktoré pred príchodom hostí z Ukrajiny neboli pravidelne využívané. S príchodom odídencov z Ukrajiny bolo úmyslom cirkevného zboru pripraviť im z improvizovaných podmienok čo najlepšie podmienky bývania v ich dočasnom útočisku. V danom priestore si teda zaumienili vybudovať nielen kúpeľňu samotnú, ale aj toaletu a priestor na pranie špinavého oblečenia.

„Cieľ projektu sa nám podarilo dosiahnuť. Vybúrali sme staré obklady a dlažbu, odstránili staré omietky, postavili novú, pevnejšiu stenu, vysekali nové rozvody na kanalizáciu, vodu, kúrenie, elektriku a odsávanie, pretože priestory nemajú okno, len svetlík do druhej miestnosti. Nahodili sme nové omietky, položili novú dlažbu, obklady, osadili zariadenie kúpeľne, toalety a kútika na pranie, kde sa vytvoril aj priestor na odkladanie bielizne a čistiacich prostriedkov. Nainštalovali sme vykurovacie telesá, zásuvky, svietidlá, vymaľovali celý priestor. Do projektu sa nám podarilo zapojiť aj rodiny odídencov, ktoré si priestory s radosťou vyupratovali. Vybudovali sme tak spoločne nový priestor pre ich potreby a príjemnejší pobyt u nás,“ opisuje sestra farárka priebeh celej rekonštrukcie. Rekonštrukcia kúpeľne a toalety v Levoči bola podporená príspevkom od Svetového luteránskeho zväzu vo výške 15 247 eur.

PRED REKONŠTRUKCIOU:

PO REKONŠTRUKCII:

Cirkevný zbor nezaháľa a naďalej uvažuje o ďalších možnostiach skvalitnenia bývania pre ukrajinské rodiny:

“Okrem kúpeľne sa presbyterstvo zboru rozhodlo pôvodne skladové priestory prestavať na bytovú jednotku, a tak sme aj vďaka úspešnej realizácii projektu podporeného Svetovým luteránskym zväzom prijali rozhodnutie navýšiť k hygienickým možnostiam aj kapacity na bývanie. Bude vytvorená kuchyňa spojená s obývačkou a spálňa. Teraz pracujeme na obklade priestoru pre kuchyňu, čaká nás zateplenie stropu, očistenie, vybrúsenie a nalakovanie podlahy a vymaľovanie. Každá rodina bude mať svoje vlastné sociálne zariadenie a aj bytovú jednotku. Po dokončení bytovej jednotky, bude možnosť presťahovať jednu rodinu – mamu a dcéru spoločne s babkou a jej imobilnou sestrou, ktorú opatruje – samostatne. V dolnom byte zostane bývať mama so synom. Obe rodiny budú mať súkromie a spokojnejší život,” konštatuje sestra farárka.