„Cieľom projektu bolo poskytnúť pre ubytovaných odídencov dobré zázemie na bývanie uprostred vojnového konfliktu na Ukrajine,“ približuje brat farár Miroslav Maťo situáciu, ktorá motivovala cirkevný zbor Batizovce k uchádzaniu sa o projekt SLZ.
Cirkevný zbor zareagoval na výzvu uchádzať sa o projekt podpory členskej cirkvi SLZ z hľadiska rozširovania jej kapacít v oblasti ľudských zdrojov. Projekt bol schválený a cirkevný zbor mohol naplno rozbehnúť aktivity pomáhajúce odídencom z Ukrajiny adaptovať sa v novej krajine už aj vďaka koordinátorom, ktorých činnosť bola podporená spomínaným projektom vo výške 15 000 EUR na 12 mesiacov. „Koordinácia viedla k integračnej pomoci počas pobytu v našich zariadeniach. Išlo v prvom rade o poskytovanie humanitárnej pomoci, ubytovania a sprostredkovania základných životných potrieb,“ ozrejmuje brat farár, „následne išlo o kontakt so slovenskými úradmi, školami, zdravotnými a sociálnymi úradmi. Odídenci z Ukrajiny využili pomoc koordinátorov taktiež pri sprostredkovaní zamestnania (pri stretávaní sa so zamestnávateľmi) a značná časť pomoci tkvela aj v sprevádzaní odídencov v zdravotníckych zariadeniach a pri kontakte s lekárskym personálom.“
V tomto období sa koordinátorom v cirkevnom zbore podarilo koordinovať, administratívne zabezpečiť a sprostredkovať štúdium pre jedno dieťa v predškolskom zariadení, pre desať detí v základnej škole, pre štyroch mladých ľudí na strednej škole a pre dvoch na vysokej škole. Zamestnanie si s pomocou koordinátorov našli všetci 17 odídenci z Ukrajiny v produktívnom veku. Vzhľadom na starostlivosť o seniorov, práca koordinátorov spočívala predovšetkým v kontakte s UPSVaR a so zdravotníckymi zariadeniami, keďže medzi seniormi sú dvaja onkologickí pacienti a dvaja so špeciálnymi potrebami, ktorých bolo nutné sprevádzať k lekárom, poskytnúť im prepravnú službu a rovnako hľadať odborných lekárov, ktorí by ich mohli vyšetriť.
Okrem toho koordinátori realizovali voľnočasové aktivity – tvorivé dielne, výlety, spoločenské programy, tábory pre deti počas leta či cyklistické výlety. Odídenci z Ukrajiny sa časom začlenili aj do zborového života a pravidelne navštevujú bohoslužby či aktivity pre mládež.
Význam projektu nie je možné zhrnúť do slov a čísel, ktoré by reálne odrážali vplyv na životy odídencov z Ukrajiny. Okrem základnej adresnej materiálnej pomoci a finančnej stability mohli Ukrajinci v cirkevnom zboru Batizovce vďaka koordinátorom, vedeniu zboru a ďalším dobrovoľníkom zažívať podporu v ťažkých psychických a sociálnych problémoch v dôsledku vojny, v čom im významne pomohla socializácia a prijatie do komunity spoločenstva cirkevného zboru. Neoceniteľná je aj pomoc chorým, ktorú ocenili predovšetkým onkologickí pacienti. Brat farár na záver dodáva: „Veľký vplyv ruskej propagandy má negatívny dopad pre bežný život odídencov, žiaľ, aj na Slovensku. Sú pod negatívnym tlakom okolia, čo im spôsobuje ťažkostí v bežných situáciách života. Vďaka tomuto projektu a komunite cirkevného zboru sa podarilo pre týchto ľudí vytvoriť dobré sociálne zázemie a ochranu, podporu a prijatie. Deti a mládežníci, ktorí sa zúčastnili táborov, nikdy predtým na žiadnych táboroch neboli a teraz dostali možnosť zúčastniť sa až troch kresťanských táborov, kde pocítili kresťanskú lásku a kde dostali príležitosť spoznať Pána Boha.“