Bevan Stein, koordinátor humanitárnej pomoci v rámci aktivity ECAV spolufinancovanej cez SLZ (Svetový luteránsky zväz), Pomoc Ukrajine, podnikol svoj ôsmy celkový výjazd na Ukrajinu, tentoraz okrem tradičného tovaru aj so špeciálnou zásielkou – s Krabicami požehnania.
Projekt Krabice požehnania bol prvýkrát spustený pred Vianocami 2022. Zmysel projektu spočíval v tom, že jednotlivci, školy alebo cirkevné zbory mali za úlohu nakúpiť konkrétny materiál (potraviny a hygienu) a vyskladať „krabicu požehnania“. Okrem materiálnej hodnoty – potraviny a hygieny pre trojčlennú ukrajinskú rodinu približne na mesiac – krabice obsahovali aj fotografie, odkazy a povzbudenia ľuďom sužovaným vojnou. V prvom kole tohto projektu sa na Slovensku v cirkevných zboroch a medzi jednotlivcami vyzbieralo 113 krabíc, pričom hodnota krabice bola približne 120 eur.
Bevan popisuje priebeh svojho výjazdu na Ukrajinu nasledovne:
„Pred výjazdom som v spolupráci s neziskovou kresťanskou organizáciou „IN Network Slovakia“ objednal 20, 5 ton tovaru od „Feed the Hungry“ v Prahe, ktorý bol časťou plánovanej vyvezenej humanitárnej pomoci v rámci tohto výjazdu. Spoločnosť pokryla náklady na dopravu, čo bolo veľkou pomocou. Okrem objednaného tovaru sa v danom termíne vyvážali aj Krabice požehnania, ktoré boli pripravené v spolupráci s darcami z ECAV na Slovensku.
S prepravou tovaru z Prahy na Ukrajinu a v rámci Ukrajiny mi pomáhal Vasyli Hadzhe. S Vasylim sme sa stretli v Polyane na Ukrajine, kde som mu naložil z dodávky 113 Krabíc požehnania, určených pre Lýdiu Tselsdorf v Kyjeve. Lýdia je členkou Nemeckej Luteránskej Cirkvi na Ukrajine, biskupom ktorej je Pavlo Schwarz. Spolu s Ľudmilou Ponomarou pravidelne slúžia viac ako tisícim ľuďom v šiestich dedinách pri Černigove, ktorí sú bez strechy nad hlavou. Keď sme jej dali krabice, pokračovali sme v preprave ďalšieho tovaru. Dve dodávky sme zaplnili štyrmi tonami humanitárnej pomoci, ktoré boli uložené v sklade a darované od „Convoy of Hope“ a cestovali sme do Poltavy. Tam sme sa stretli aj s pastorom Pavlom Muskolenkom a večerali sme s utečencami z Donecku. Na druhý deň sme pokračovali ďalej – tovar z kamióna sme rozložili do trinástich dodávok a distribuovali sme ich ľuďom v tesnej blízkosti frontu. Ja som išiel s Anatolyim Rajčinetsom s dvomi dodávkami a osobne som videl ľudí v núdzi priamo na fronte, ktorí dostali našu pomoc. Potom sme šli naspäť do Kyjeva. V rámci spiatočnej cesty som mal ešte nejaké zastávky, keďže som od Ukrajinskej Biblickej Spoločnosti dostal Biblie na distribúciu do cirkevných zborov. Zaplnili mi jednu celú dodávku a dodali sme ich do cirkevných zborov v Ľvove Ternopili a Ivano-Frankivsku.“